Imunoterapija je poznana kot nova oblika izjemno učinkovitega sistemskega zdravljenja raka pljuč. Svoj preboj je predvsem pričela dosegati v zadnjih nekaj letih. Njena uspešnost se kaže tudi pri zdravljenju drugih oblik raka, prav tako pri nekaterih krvnih rakih. Za zdravljenje se uporabljajo tako imenovana monoklonska zdravila, ki pomagajo imunskemu sistemu prepoznavati ter uničevati celice raka.
Če se imunoterapija primerja s kemoterapijo, bi lahko zelo hitro lahko prišli do zaključka, da je način delovanja zdravljenja povsem drugačen. Posledično se tudi nezaželeni stranski učinki obeh zdravljenj med seboj razlikujejo.
Skrbno izbrani bolniki
Bolnike, ki se jim za zdravljenje predpiše imunoterapija, je treba v resnici izjemno skrbno izbrati. Le na takšen način je lahko takšna metoda dovolj uspešna. Torej nekateri rakavi bolniki niso dovolj primerni za zdravljenje s pomočjo omenjene metode. Mednje denimo sodijo tisti bolniki, ki imajo sočasno avtoimunsko obolenje. Prav tako tudi bolniki, ki prejemajo zdravljenje z glukokortikoidi.
Treba je omeniti tudi to, da se imunoterapija prav tako za zdravljenje ne priporoča tistim, ki imajo številne pridružene bolezni.
Učinkovitost imunoterapije
Omenili smo, da je imunoterapija lahko izjemno učinkovita, kar potrebujejo tudi številne raziskave. Seveda pa se na takšno vrsto zdravljenje rakave bolezni prav vsi bolniki ne odzovejo enako dobro. Ob tem se poraja še zelo veliko vprašanj, na kakšen način torej izbirati primerne kandidate oziroma bolnike.
In kako zdravljenje z omenjeno metodo sploh poteka? Lahko jo prejmete kot povsem samostojno zdravljenje, lahko pa tudi v kombinaciji s kemoterapijo. Zdravila se dajejo v obliki intravenske infuzije. Navadno je imunoterapija aplicirana v pol do enourne infuzije na dva, tri, štiri ali pa šest tednov.
Koliko časa traja zdravljenje?
Zdravljenje z novo metodo za rakave bolezni traja, dokler je klinično učinkovito oziroma do pojava neželenih učinkov. Slednje namreč onemogoča nadaljnje zdravljenje. Če pa se bolnik zdravi uspešno ter ga obenem ne spremljajo nezaželeni učinki, se lahko ob zdravljenju metastatske bolezni imunoterapija prejema tudi dve leti, v nekaterih primerih celo dlje časa.