Že večkrat sem se s prijatelji pogovarjala o tem, da je trdota vode na določenih območjih predstavlja res velik problem za vse gospodinjske aparate. Zelo sem vesela, da pri nas doma nimamo teh težav, saj moram reči, da imamo vse stroje že dolgo in svojemu namenu služijo odlično. Mi je pa nedavno nazaj pravila prijateljica, da je pri njih trdota vode zelo velika težava in da je morala že trikrat v zadnjih štirih leti poklicati mojstra za čiščenje vodnega kamna na bojlerju. Prav tako ji je nagajalo delovanje pralnega stroja, saj je trdota vode povzročila, da se tekoči detergent sploh ni penil. Tako je morala pričeti kupovati takega, ki vsebuje dodatek za mehčanje vode, da se je perilo vsaj normalno opralo. Poleg tega pa naj bi trdota vode vplivala tudi na višje stroške porabe električne energije, saj se z nalaganjem na ceveh, bobnih pralnih strojev, notranjost bojlerjev in ostalih grelnih napravah povečuje poraba elektrike.
Da bi izmerili koliko je raztopljenih mineralnih snovi v naši vodi, katere so vzrok, da je trdota vodena naša težava, lahko preko spleta kupimo manjše testerje, ki nam pokažejo koliko kalcijevega hidrogenkarbonata in ostalih kamnin je v naši vodi. Vrednosti so običajno prikazane v nemških stopinjah.
- od 0 do 4 N pomeni, da je voda zelo mehka, to je običajno destilirana voda, ki je prečipčena
- od 4 do 8 N pomeni, da je voda mehka, to je običajno deževnica, ki je odlična za zalivanje
- od 8 -18 N pomeni, da je voda srednje trda, taka naj bi bila večinoma normalna vodovodna voda, ki je tudi klorirana.
- od 18 do 30 N pomeni, da je voda trda, to se dogaja kar na nekaj predelih kjer imajo težave z delovanjem naprav
- nad 30 N pomeni da je trdota vode že tako visoka, da je obvezno treba uporabljati dodatke za mehčanje vode v domačem gospodinjstvu.
Sama trdota vode je zelo odvisna kateri kje se nahaja vodni vir, ki ga uporablja vodovodna napeljava.